Zábava

Stručná historie Jáchymova

RadniceLázeňský dům CurieLázeňský dům Radium Palace

Město Jáchymov bylo založeno roku 1516 hrabětem Štěpánem Šlikem po nálezu stříbrných žil pod názvem Thal. O rok později zde již bydlelo přes tisíc obyvatel a pomalu začalo být nazýváno Sankt Joachimsthal (Údolí svatého Jáchyma). Během dalších 3 let Jáchymov získal statut svobodného horního města a skládal se z více než 1000 domů.

Stříbrné doly na dosah a nedostatek mincí ve střední Evropě vedli Šlika k rozhodnutí razit vlastní minci a podle jména Thal pojmenoval toto platidlo Tolar. Tato výroba dále zvýšila význam Jáchymova a do roku 1533 měl již Jáchymov kolem 18 000 obyvatel. Podle některých pramenů v těchto letech měla více obyvatel pouze Praha.

Ke konci 16. století již byla patrná vytěženost zásob stříbra v Jáchymovských dolech a město zasáhly v letech 1568 a 1607 morové rány, jež zapříčinily další odliv obyvatel z Jáchymova.

V roce 1789 byl oběven v dolech uran, ale nikdo ho doposud nespojoval s tzv. jáchymovskou hornickou nemocí. V roce 1854 se začal v Jáchymově používat při výrobě barev, které se pak používaly v podkrušnohorských sklárnách a porcelánkách.

Další útlum město zažilo roku 1873, kdy více než 400 jáchymovských domů shořelo při požáru. Město se ovšem vzpamatovalo a od roku 1896 bylo spojeno s Ostrovem nad Ohří železnicí.

Moderní podoba Jáchymova jako radonových lázní se začala datovat roku 1864, kdy při těžbě uranu zaplavila velkou část dolů voda. V té vědci našli plynný rozpadový produkt radonu - radium a začali zkoumat možné léčivé účinky. První lázeňský dům byl otevřen v pekárně, do které byla radonová voda donášena v putnách. Roku 1906 byla voda z dolu Werner svedena do bývalé továrny na uranové barvy, kde bylo vytvořeno několik prvních lázeňských kabin. V roce 1912 byl postaven lázeňský dům Kurhaus (nyní Radium Palace), kterým v roce 1913 prošlo na 2500 pacientů.

Po příchodu nacistů v roce 1938 se z lázní stala pobočka berlínské nemocnice, penziony sloužily jako lazarety a kolem města vedly pochody smrti z ostrovského koncentračního tábora.

Během listopadu 1945 byla uzavřena smlouva o těžbě a odbytu uranu s SSSR, která způsobila další příliv obyvatelstva a v 50. letech v Jáchymově pracovalo přes 40 000 lidí. Z toho ovšem byla více než třetina tvořena politickými vězni a do města se smělo vstoupit pouze se zvláštním povolením. Odtud pojem "jáchymovské peklo". Během let 45-62 bylo v Jáchymově vytěženo přes 8 000 tun uranu.

Zároveň s útlumem těžby uranové rudy opět začal vzrůstat význam Jáchymova jako lázeňského města, v 80. letech Jáchymovem prošlo přes 18 000 pacientů (6x více lidí než je stálé obyvatelstvo Jáchymova). V roce 1975 byl dokončen lázeňský ústav Běhounek a v roce 1992 Lázeňský dům Curie.

Zpět na začátek

Co dělat v Jáchymově

V letních měsících Vám Jáchymov může nabídnout několik historických budov - kostel sv. Jáchyma, muzem v královské mincovně, kostelík Všech svatých, Evangelický kostelík a několik obytných domů z 16. století.

Pro lidi preferující přírodu je možnost procházek v okolních lesích či výlet lanovkou na Klínovec nebo naučná stezka Jáchymovské peklo. V zimě je navíc možnost sjezdování na sjezdovce přímo v Jáchymově nebo v okolí (Nové Město, Mariánská, Boží Dar, Klínovec) a několik běžkařských tratí.

Trochu kultury můžete nalézt v místním Kulturním domě na promítání filmů nebo na taneční zábavě. Další možností jsou některé z lázeňských budov, kde jsou pravidelné koncerty především vážné hudby. V budově radnice je umístěna městská knihovna. Za další kulturou budete muset vyjet do Ostrova nad Ohří nebo do Karlových Varů.

Prašná věž, zbytek hradu FreudensteinDůlní věž SvornostŠlikova věž, zbytek hradu Freudenstein
Zpět na začátek